Warsztaty w Toruniu "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 19 i 20 lutego Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa zorganizowała w Toruniu warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azotowego” w ramach projektu „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
2019-02-20
2 minuty czytania

Uczestnikami warsztatów było 43 doradców rolnych z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego,  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz innych instytucji.

Celem warsztatów, prowadzonych przez ekspertów Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o. Radom – Marka Krysztoforskiego i Leszka Ciemniaka było przybliżenie doradcom rolnym zarówno aspektów prawnych jak praktycznych gospodarki nawozowej w kontekście obowiązującego od lipca 2019 r. Programu azotanowego. Prezentację tematu dotyczącego wymogów organów kontrolujących przygotowali przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Torunia.

Harmonogram wydarzenia był podobny, do warsztatów, które odbywały się od stycznia w 9 innych miejscach w Polsce (Olsztyn, Kielce, Białystok, Lublin, Gdańsk, Brwinów, Siemczyno, Poznań, Kalisz). Równolegle do Torunia warsztaty były prowadzone również we Wrocławiu. Ostatnie z warsztatów odbędą się w Krakowie.

Uczestnicy zapoznali się z istotą problematyki zanieczyszczeń wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, technikami ograniczającymi skażenia i poprawiającymi absorbcję azotu, oraz szczegółami dot. zasad wdrażania „Programu działań…”.

Uczestnicy warsztatów szczególnie wiele miejsca poświęcili na pytania dotyczące kontroli prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiele wątpliwości dotyczyło terminów nawożenia nawozami naturalnymi. Doradcy zwracali również uwagę, na temat składowania i zbiorników do przechowywania a nawożenia bieżącego. Obiekcje nastąpiły również w przypadku składowania pomiotu ptasiego.

Podczas drugiego dnia warsztatów skupiono się na ćwiczeniach praktycznych w wykorzystaniu aplikacji, służącej docelowo do przygotowania planu nawozowego oraz dokumentacji, wymaganej przez „Program działań”. Wykonywano obliczenia stanu średniorocznego zwierząt i Dużych Jednostek Przeliczeniowych różnych grup zwierząt gospodarskich oraz przygotowano plany nawozowe oraz bilanse azotu w gospodarstwie. Aplikacja cieszyła się zainteresowaniem wśród praktyków. Eksperci szczegółowo odpowiadali na pytania dotyczące samego programu, jak również zbierali uwagi dotyczące jego funkcjonowania, w celu ciągłego ulepszania aplikacji.

Na zakończenie warsztatów wręczono uczestnikom również zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu.


Poprzedni artykuł
Warsztaty w Krakowie Czytaj artykuł

Warsztaty w Krakowie "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 26 i 27 lutego w Krakowie odbyły się kolejne warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azotowego” …

Arrow
Następny artykuł
Warsztaty w Brwinowie Czytaj artykuł

Warsztaty w Brwinowie "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 13- 14 lutego 2019 r. w Brwinowie odbyły się kolejne warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azo…

Arrow
Projekty statutowe Azot Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe