Uczestnikami warsztatów było 43 doradców rolnych z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz innych instytucji.
Celem warsztatów, prowadzonych przez ekspertów Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o. Radom – Marka Krysztoforskiego i Leszka Ciemniaka było przybliżenie doradcom rolnym zarówno aspektów prawnych jak praktycznych gospodarki nawozowej w kontekście obowiązującego od lipca 2019 r. Programu azotanowego. Prezentację tematu dotyczącego wymogów organów kontrolujących przygotowali przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Torunia.
Harmonogram wydarzenia był podobny, do warsztatów, które odbywały się od stycznia w 9 innych miejscach w Polsce (Olsztyn, Kielce, Białystok, Lublin, Gdańsk, Brwinów, Siemczyno, Poznań, Kalisz). Równolegle do Torunia warsztaty były prowadzone również we Wrocławiu. Ostatnie z warsztatów odbędą się w Krakowie.
Uczestnicy zapoznali się z istotą problematyki zanieczyszczeń wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, technikami ograniczającymi skażenia i poprawiającymi absorbcję azotu, oraz szczegółami dot. zasad wdrażania „Programu działań…”.
Uczestnicy warsztatów szczególnie wiele miejsca poświęcili na pytania dotyczące kontroli prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiele wątpliwości dotyczyło terminów nawożenia nawozami naturalnymi. Doradcy zwracali również uwagę, na temat składowania i zbiorników do przechowywania a nawożenia bieżącego. Obiekcje nastąpiły również w przypadku składowania pomiotu ptasiego.
Podczas drugiego dnia warsztatów skupiono się na ćwiczeniach praktycznych w wykorzystaniu aplikacji, służącej docelowo do przygotowania planu nawozowego oraz dokumentacji, wymaganej przez „Program działań”. Wykonywano obliczenia stanu średniorocznego zwierząt i Dużych Jednostek Przeliczeniowych różnych grup zwierząt gospodarskich oraz przygotowano plany nawozowe oraz bilanse azotu w gospodarstwie. Aplikacja cieszyła się zainteresowaniem wśród praktyków. Eksperci szczegółowo odpowiadali na pytania dotyczące samego programu, jak również zbierali uwagi dotyczące jego funkcjonowania, w celu ciągłego ulepszania aplikacji.
Na zakończenie warsztatów wręczono uczestnikom również zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu.