Warsztaty w Siemczynie "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 22 i 23 stycznia w Siemczynie k. Czaplinka odbyły się warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azotowego” w ramach projektu Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
2019-01-25
3 minuty czytania

Uczestnikami warsztatów było 30 doradców rolnych z Powiatowych Zespołów Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Warsztaty miały na celu zapoznanie doradców rolnych z prawnymi i praktycznymi aspektami gospodarki nawozowej w kontekście obowiązującego od lipca 2019 r. Programu azotanowego.

Uczestniczący w szkoleniu Krzysztof Duszkiewicz , z-ca Dyrektora ZODR podkreślił, że udział doradców w projekcie jest ważny, z uwagi na pilną potrzebę ich przygotowania  do świadczenia usług doradczych dla rolników.

Warsztaty prowadzone były przez zespól ekspertów: Pana Marka Krysztoforskiego i Leszka Ciemniaka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o. Radom.

Uczestnicy zapoznali się z istotą problematyki zanieczyszczeń wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, technikami ograniczającymi skażenia i poprawiającymi absorbcję azotu, oraz szczegółami dot. zasad wdrażania „Programu działań…”   Doradcy dyskutowali nad problemem finansowania inwestycji i możliwością składania wniosków do ARIMR. Omawiano techniczne kwestie przygotowania wniosków w ramach trwającego  naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Drugi dzień warsztatów poświecono na ćwiczenia w wykorzystaniu aplikacji, która docelowo ma służyć przygotowaniu planu nawozowego i kompletu dokumentów wymaganych „Programem działań”. 

Doradcy zwrócili uwagę m.in. na potrzebę wprowadzenia spójnego nazewnictwa we wszystkich aplikacjach i narzędziach, z których korzystają doradcy, np. w e-wniosku do obliczania płatności obszarowych, czy aplikacji z których korzystają w przypadku dopłat rolno-środowiskowych.

W drugiej części warsztatów uczestniczyli również przedstawiciele ARiMR: Pani Julia Kazulo-Gawryś, Naczelnik Wydziału Nadzoru i Kontroli Wymogów Wzajemnej Zgodności ARiMR w Warszawie, Pan Andrzej Rybka – Kierownik BKM, ARiMR ZOR w Szczecinie, oraz Pani Anna Kruszon Główny Specjalista ds. cross-compliance BKM, ARiMR ZOR w Szczecinie. Pani Julia Kazulo - Gawryś w obszernej prezentacji   przedstawiła wymogi wynikających z Programu azotanowego w kontekście spełnienia zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance), a także podzieliła się z uczestnikami warsztatów wynikami przeprowadzonych już kontroli. Zaznaczyła, że spośród ponad 7000 kontroli Agencja zarejestrowała już prawie 5000 raportów, w których stwierdzono 381 niezgodności. Najwięcej niezgodności stwierdzono w zakresie WPD 1.12, 1.19, 1.22, 1.24, 1.27.1.35,1.37. W prezentacji przedstawiono dokładnie jak oceniane są poszczególne niezgodności i jakie ma to przełożenie.

Przykładowe uwagi w Raporcie z kontroli CC to:

  • Brak mapy lub szkicu z zaznaczoną lokalizacją obornika.
  • Brak obliczeń maksymalnych dawek azotu.
  • Brak zbiornika na gnojówkę, obornik leży na niezabezpieczonym podłożu, bezpośrednio na  gruncie, stale w tym samym miejscu.
  • Przepuszczalne podłoże w budynku inwentarskim.
  • Rolnik nie posiada  zbiornika na gnojówkę.
  • Stwierdzono, że rolnik nie prowadzi ewidencji zabiegów związanych z nawożeniem.
  • Rolnik posiada zbyt mały zbiornik na gnojówkę o poj. 2 m3, wymagana poj. zbiornika na gnojówkę to 9,77 m3.
  • W gospodarstwie znajduje się płyta obornikowa, brak zbiornika.
  • Brak szkicu lub mapy z miejscem i datą założenia pryzmy.
  • Przekroczono maksymalną dawkę 170 kg N w czystym składniku na 1ha użytków rolnych (wyliczona dawka wynosi 297,4 kg N /ha).
  • Pryzma z kiszonką kukurydzianą złożona bezpośrednio na gruncie bez zabezpieczenia.
  • Ewidencja niekompletna. Brak obliczeń maksymalnych dawek azotu.
  • Rolnik nie posiada umowy nabycia obornika.
  • Rolnik nie posiada umowy zbycia obornika.
  • Przedstawiona umowa zbycia nawozów naturalnych nie zawiera ilości przekazywanych nawozów, wynika z niej, że nawozy są przekazywane do bezpośredniego rolniczego wykorzystania. Rolnik nie posiada wyliczeń produkowanego nawozu oraz wyliczeń zawartości azotu w nim zawartego.

 Omówienie wyników przeprowadzonych już kontroli było dla uczestników warsztatów bardzo istotnym punktem programu, który na pewno zostanie przez nich wykorzystany w praktyce. Rozdanie zaświadczeń o uczestnictwie w warsztatach zakończyło szkolenie.   


Poprzedni artykuł
Wsparcie finansowe dla rolników dostosowujących się do Czytaj artykuł

Wsparcie finansowe dla rolników dostosowujących się do "Programu azotanowego"

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje mające na celu ochron…

Arrow
Następny artykuł
Warsztaty w Kaliszu Czytaj artykuł

Warsztaty w Kaliszu "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 29 i 30  stycznia w Kaliszu odbyły się kolejne warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azotowego…

Arrow
Projekty statutowe Azot Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe