Uczestnikami szkolenia byli doradcy rolni z obszaru województwa wielkopolskiego i lubuskiego.
Celem warsztatów było przybliżenie doradcom rolnym zarówno aspektów prawnych jak praktycznych gospodarki nawozowej.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania uczestników przez przedstawiciela Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa Panią Ewę Stygienko – zastępcę koordynatora projektu. Zaprezentowano cele i założenia projektu oraz omówiono kwestie organizacyjne.
Wprowadzenie do problematyki zanieczyszczenia wód azotem pochodzenia rolniczego zaprezentowała dr hab. Renata Gaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W tej części omówione zostały źródła skażenia w gospodarstwach rolnych Zaprezentowano również reguły, których powinien przestrzegać rolnik stosujący nawozy naturalne oraz jak należy zbilansować nawożenie organiczne i mineralne.
W kolejnej części warsztatów Pani Anna Jagodzik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, Delegatura w Lesznie omówiła obowiązujące regulacje prawne, a w szczególności dotyczące ograniczenia rolniczego wykorzystania nawozów, warunki rolniczego wykorzystania nawozów w pobliżu wód powierzchniowych oraz na obszarach o dużym nachyleniu, okresy nawożenia.
Pani Anna Jagodzik przedstawiła uczestnikom wymogi organów kontrolujących względem dokumentacji działań, system opłat oraz przebieg kontroli. Padło wiele pytań dotyczących zakresu kontroli i sposobu jej przeprowadzania, a także wysokości kar oraz terminów na działania naprawcze. Poruszona została kwestia pozwoleń wodnoprawnych na rolnicze wykorzystanie ścieków oraz zezwoleń na wykorzystanie odpadów. Uczestnicy byli zainteresowani wykorzystywaniem odpadów na własny użytek, kóre nie wymaga zezwoleń. Ekspertka omówiła wszystkie warunki spełnienia tego kryterium.
Temat przechowywania nawozów naturalnych oraz kiszonek zaprezentowany został przez Panią Danutę Nowak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (oddział w Poznaniu). Uczestnicy zadawali mnóstwo pytań i dzielili się swoimi wątpliwościami. Prowadzący warsztaty odpowiadali na pytania.
Kolejnym aspektem, który szczególnie zainteresował doradców rolnych było planowanie nawożenia oraz sposób jego dokumentowania. Temat ten został pogłębiony drugiego dnia warsztatów, kiedy uczestnicy samodzielnie wykonywali ćwiczenia związane z wyliczeniami.
Drugi dzień warsztatów polegał na samodzielnej pracy uczestników. W pierwszej części przygotowywali plany nawozowe dla gospodarstwa rolnego, a następnie zajmowali się tworzeniem bilansu azotu. Przy pomocy specjalistów rozwiązywali ćwiczenia polegające na obliczaniu stanu średniorocznego zwierząt i Dużych Jednostek Przeliczeniowych różnych grup zwierząt. Wyliczano powierzchnię płyt obornikowych i pojemność zbiorników na gnojowicę.
Podczas zajęć zaprezentowano aplikację programu nawozowego, eksperci omawiali jak należy z niej korzystać.
W warsztatach uczestniczyło 27 osób. Uczestnicy wykazywali duże zainteresowanie tematem i bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach.