Uczestnikami warsztatów było 28 doradców rolnych, przedstawicieli Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Warsztaty miały na celu zapoznanie doradców rolnych z prawnymi i praktycznymi aspektami gospodarki nawozowej w kontekście obowiązującego od lipca 2019 r. Programu azotanowego.
Warsztaty prowadził zespół ekspertów z Instytutu Zootechniki PiB Balice: Pani dr inż. Elżbieta Sowula-Skrzyńska oraz dr Wojciech Krawczyk. W zakresie wymagań instytucji kontrolnych wykład poprowadziła Pani Ewa Gondek z IOŚ Delegatura Nowy Sącz.
Eksperci wprowadzili uczestników w problematykę zanieczyszczeń azotem pochodzenia rolniczego i pokazali negatywny wpływ zanieczyszczeń azotanów na środowisko, a w konsekwencji m.in. oddziaływanie na zdrowie ludzi, utratę bioróżnorodności, skażenie wód. Zaprezentowano obowiązujące regulacje prawne w tym Dyrektywy wodną i azotanową, ale również w perspektywie Dyrektywę amoniakową i regulacje dot. ograniczeń zanieczyszczeniami fosforem. Następnie szczegółowo omówiono zasady gospodarowania nawozami naturalnymi, które weszły w życie na podstawie „Programu działań…”, zagadnienia dot. przechowywania i stosowania nawozów oraz przygotowania i przechowywania kiszonek. Pani Ewa Gondek podzieliła się z uczestnikami praktycznymi obserwacjami z przeprowadzanych kontroli terenowych.
Drugi dzień warsztatów poświecono na ćwiczenia w wykorzystaniu aplikacji, która docelowo ma służyć przygotowaniu planu nawozowego i kompletu dokumentów wymaganych „Programem działań”.
Doradcy zastanawiali się na jaki dzień należy przygotowywać plany nawożenia azotem, jak również obliczenia dot. obrotu stada i pow. Przechowywania obornika. W Programie działań nie jest to dokładnie określone, wobec czego uzgodniono, że najsensowniej zrobić to na początku roku, aby zaplanować produkcję i wykorzystanie nawozów naturalnych, ich ew. zbycie w przypadku nadprodukcji, zakup nawozów mineralnych.
Kontrowersje wzbudziło pytanie jednego z uczestników dot. rolniczego wykorzystania ścieków bytowych jako nawozu. Uczestnicy nie byli zgodni co do tego, że można wylewać ścieki na pole. Post factum sprawdzono, że kwestie tę reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, w którym art. 14 – 17 szczegółowo określają zasady dotyczące rolniczego wykorzystania ścieków.