Warsztaty w Kaliszu "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 29 i 30  stycznia w Kaliszu odbyły się kolejne warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azotowego” w ramach projektu Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
2019-02-08
1 minuta czytania

Uczestnikami warsztatów było 25 doradców rolnych, przedstawicieli Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

Warsztaty miały na celu zapoznanie doradców rolnych z prawnymi i praktycznymi aspektami gospodarki nawozowej w kontekście obowiązującego od lipca 2019 r. Programu azotanowego.

W szkoleniu uczestniczyli doświadczani doradcy, którzy współpracowali dotąd z rolnikami gospodarującymi na tzw. Obszarach Szczególnie Narażonych, dlatego sama idea Programu azotanowego, ani wymogi w zakresie gospodarowania nawozami naturalnymi nie były dla nich nowością.

Warsztaty prowadził zespół ekspertów z Instytutu Zootechniki PiB Balice: Pani dr inż. Elżbieta Sowula-Skrzyńska oraz Pan dr Wojciech Krawczyk. W zakresie wymagań instytucji kontrolnych wykład poprowadziła Pani Violetta Kmiećkowiak z IOŚ Delegatura Leszno.

Uczestnicy warsztatów zwrócili uwagę, że w niektórych punktach zapisy Programu działań są mniej rygorystyczne niż dotychczasowe wymogi na OSN. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zagadnienia dot. prowadzonych kontroli, w tym tzw. kontroli interwencyjnych. Drugi dzień warsztatów poświecono na ćwiczenia w wykorzystaniu aplikacji, która docelowo ma służyć przygotowaniu planu nawozowego i kompletu dokumentów wymaganych „Programem działań”. 

Doradcy postulowali, aby narzędzie wykorzystywane do tego celu miało charakter aplikacji, a nie arkusza kalkulacyjnego z otwartymi formułami, w którym przypadkowo można coś zmienić. Aplikacja powinna opierać się na założeniach merytorycznych dot. limitów np. dawkowania nawozów, wielkości plonów. Jako przykład wskazywali aplikację stosowaną w okresie obowiązywania OSN przygotowaną przez IUNG, którą wg. doradców wystarczyłoby dostosować do wytycznych nowych regulacji.


Poprzedni artykuł
Warsztaty w Siemczynie Czytaj artykuł

Warsztaty w Siemczynie "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 22 i 23 stycznia w Siemczynie k. Czaplinka odbyły się warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Az…

Arrow
Następny artykuł
Warsztaty w Gdańsku Czytaj artykuł

Warsztaty w Gdańsku "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 5 i 6 lutego w Gdańsku przeprowadzone zostały kolejne warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Az…

Arrow
Projekty statutowe Azot Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe