Warsztaty w Gdańsku "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 5 i 6 lutego w Gdańsku przeprowadzone zostały kolejne warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azotowego” w ramach projektu Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
2019-02-08
2 minuty czytania

Uczestnikami warsztatów było 26 doradców rolnych, przedstawicieli Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Istotę problemu zanieczyszczenia związkami azotu pochodzenia rolniczego przedstawiła dr hab. Renata Gaj, omawiając zarówno szkody wywoływane przez azotany wymywane do wód, jak również amoniak uwalniany do powietrza, oraz metody ich redukcji w kontekście Dyrektywy Azotanowej, oraz Dyrektywy NEC. Regulacje prawne obowiązujące rolników w zakresie Programu działań omówiła Pani Katarzyna Radtke z Pomorskiego ODR. Pani Marty Suska z WIOŚ Olsztyn poinformowała o zmianach w trybie pracy wszystkich WIOŚ, które od niedawna pracują 24h/dobę, dlatego rolnik może się spodziewać kontroli interwencyjnej nawet w nocy.  Dyskutowano na temat formy udokumentowania niekorzystnych warunków pogodowych, w sytuacji kiedy aplikowanie nawozów naturalnych następuje poza dopuszczalnym terminem. Wyjaśniono, że wystarczy notatka dokonana w ewidencji zabiegów agrotechnicznych, nie ma potrzeby robienia zdjęć. WIOŚ ma możliwości korzystania z bazy meteorologicznej, w której może sprawdzić jaka pogoda była w danym terminie na danym terenie. Kolejną kwestią były nieformalne dzierżawy, które są uznawane przez ARIMR, ale nie uznawane przez WIOŚ. Inspekcja musi ustalić właściciela gruntu na którym stwierdzono nieprawidłowości w gospodarowaniu nawozów naturalnych, dlatego żąda udokumentowania tytułu prawnego do ziemi.

Z kolei Pani Maria Gwizdała z Pomorskiego ODR szczegółowo zapoznała uczestników z metodami przechowywania nawozów naturalnych oraz przygotowania i przechowywania kiszonek. Przedstawiła dobre praktyki dot. zbioru, metod przygotowywania kiszonek i sposobów jej przechowywania, zwracając uwagę na fakt, że prawidłowa technologia na każdym etapie daje możliwości ograniczenia odcieków.

Uczestnicy szkolenia zwrócili uwagę również na niespójne przepisy w zakresie przechowywania obornika na pryzmach czasowych, które zgodnie z zapisami Programu działań są dozwolone tylko dla producentów obornika. Nabywca obornika może przechowywać tylko na powierzchni zabezpieczonej przed odciekami. Po wyjaśnieniu z MGMiŻŚ ustalono, że rzeczywiście taka niespójność istnieje i zostanie ona usunięta przy najbliższej okazji zmian wprowadzanych do Programu działań, jednak intencją ustawodawcy było, żeby przepisy w tym zakresie były jednakowe dla producenta i nabywcy nawozów naturalnych.


Poprzedni artykuł
Warsztaty w Kaliszu Czytaj artykuł

Warsztaty w Kaliszu "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 29 i 30  stycznia w Kaliszu odbyły się kolejne warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azotowego…

Arrow
Następny artykuł
Warsztaty w Poznaniu Czytaj artykuł

Warsztaty w Poznaniu "WDRAŻANIE PROGRAMU AZOTANOWEGO"

W dniach 29 i 30 stycznia w Poznaniu odbyły się warsztaty pn. „Wdrażanie Programu Azotowego” w ram…

Arrow
Projekty statutowe Azot Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe