Gospodarka nawozami naturalnymi w hodowli bydła a ochrona wód

Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło oraz Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa Monika Szymańska (FDPA) mają zaszczyt zaprosić na konferencję "GOSPODARKA NAWOZAMI NATURALNYMI W HODOWLI BYDŁA A OCHRONA WÓD", która odbędzie się 28 marca 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
2019-02-21
2 minuty czytania

28 MARCA 2019
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok

 Uprzejmie prosimy o rejestrację do 15 MARCA 2019 roku.

Formularz rejestracyjny
  Możliwa jest również rejestracja telefoniczna: 22 864 03 90

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Przypominamy o konieczności rejestracji.

PROGRAM

Konferencja „Gospodarka nawozami naturalnymi w hodowli bydła a ochrona wód” jest częścią szerokiej kampanii edukacyjnej „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód” realizowanej przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) i współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Debata, organizowana przy aktywnym współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ma za zadanie przekonać jej uczestników, że w obliczu zmian klimatycznych i nałożonych na Polskę zobowiązań UE, istnieje pilna potrzeba zdecydowanych działań, których efektem będzie skuteczna ochrona istniejących zasobów wodnych. Ponieważ duży udział w zanieczyszczeniu wód azotem przypisywany jest rolnictwu, szczególnie intensywnej hodowli zwierząt, niezbędne są działania, które uświadomią rolnikom wagę problemu, konieczność podnoszenia standardów środowiskowych w gospodarstwach i przygotują ich do wprowadzenia zmian w gospodarce nawozami i kontrolowania odpływu azotu ze źródeł rolniczych.

W lipcu 2018 r. wszedł w życie „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Zobowiązuje on wszystkich rolników, którzy prowadzą produkcję rolną, w tym działy specjalne produkcji rolnej oraz działalność, w ramach której są przechowywane odchody zwierzęce lub stosowane nawozy zawierające azot, do gospodarowania zgodnie z określonymi w nim wymogami. Przestrzeganie spełnienia wymogów „Programu azotanowego” jest elementem wzajemnej zgodności i podlega kontroli ARiMR oraz WIOŚ.

Nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybrano stolicę Podlasia, gdzie dominującym działem rolnictwa jest hodowla bydła. Dlatego do udziału w wydarzeniu zapraszamy rolników i przedsiębiorców związanych z hodowlą i chowem bydła. Szczególnie zależy nam na obecności doradców rolnych, oraz przedstawicieli związków i organizacji branżowych, na których spoczywa obowiązek przygotowania rolników do nowych wymogów, a którzy sami również wymagają przeszkolenia.

Konferencja z udziałem przedstawicieli MRiRW, MGMiŻŚ, ARiMR i WIOŚ będzie okazją do zaprezentowania nowych regulacji prawnych oraz dyskusji na temat ich konsekwencji dla rolników. Spotkanie służyć będzie również identyfikacji i promocji innowacji w systemach żywienia i utrzymania bydła, redukujących oddziaływanie na środowisko naturalne i ograniczających zanieczyszczenie wód.

 

 


Poprzedni artykuł
„Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metoda poprawy jakości wód” Czytaj artykuł

„Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metoda poprawy jakości wód”

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) ma przyjemność zaprosić na konferencję pt. „Og…

Następny artykuł
Problemy nawadniania i fertygacji w gospodarstwach ogrodniczych a ochrona wód Czytaj artykuł

Problemy nawadniania i fertygacji w gospodarstwach ogrodniczych a ochrona wód

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa wraz z Instytutem Ogrodnictwa mają zaszczyt zaprosić…

Projekty statutowe Azot Konferencje Harmonogram
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe