Unia Europejska dla bioróżnorodności

Działalność Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony przyrody opiera się na zachowaniu bioróżnorodności oraz skutecznej redukcji liczby ginących gatunków. UE wraz z innymi podmiotami stosunków międzynarodowych przeciwdziała postępującemu procesowi zubożania bioróżnorodności, stając się prekursorem ochrony w tej dziedzinie.
2019-07-30
1 minuta czytania

Na szczycie Narodów Zjednoczonych w Johannesburgu rządy poszczególnych państw zobowiązały się do redukcji stopy spadku bioróżnorodności do 2010 r. Komisja Europejska od lat 70-tych podejmuje działania legislacyjne dla ratowania bioróżnorodności. Ostatnim ważnym zadaniem w tej dziedzinie jest realizacja przez państwa członkowskie zobowiązania mówiącego o tym, że od 2010 r. należy utrzymywać nie większą niż wcześniej stopę spadku poziomu bioróżnorodności.

Ponadto Unia Europejska przyjęła regulacje w zakresie handlu gatunkami dzikiej fauny i flory, realizując w ten sposób swoje zobowiązania międzynarodowe.

Ekonomiści obliczyli, że roczne straty wynikające z utraty zasobów, które za darmo czerpiemy z natury, to około 50 mld euro. Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, koszt utraty różnorodności biologicznej na lądzie może do roku 2050 osiągnąć 7 proc. PKB. W Europie obowiązują surowe przepisy w dziedzinie ochrony przyrody, jednak problem polega na tym, by były one stosowane w praktyce. 


Poprzedni artykuł

Program ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej

Ochrona i zrównoważone użytkowanie całego dziedzictwa przyrodniczego były głównym tematem obrad pod…

Projekty statutowe Bioróżnorodność Baza wiedzy Regulacje prawne
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe