Strona główna
Bioróżnorodność w krajobrazie rolniczym
Biblioteka
Biblioteka
Materiały do pobrania
O projekcie
O projekcie
Bioróżnorodność w krajobrazie rolniczym
Projekt jest realizowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) w partnerstwie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie – Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 5.5 „Edukacja ekologiczna”.
Geneza
Założeniem projektu jest wypracowanie i pilotażowe przetestowanie nauczania w zakresie zrównoważonego rolnictwa w formie warsztatów terenowych, prowadzenie badań terenowych, konkursów i publikacji popularyzujących zagadnienia ochrony bioróżnorodności, jakości wód, promocji dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rolnictwa, gospodarowania przestrzenią i krajobrazem rolniczym.
Głównym celem projektu jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa poprzez promowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Jest to pierwszy, pilotażowy ale również kompleksowy projekt wzmacniający potencjał i kompetencje uczniów szkół rolniczych w Polsce. Działania skoncentrowane są na edukacji ekologicznej uczniów szkół kształcących w zawodach rolniczych.
Edukacja
Projekt obejmie trzy zakresy tematyczne, pośród których znajdują się: przyczyny i skutki utraty bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym oraz możliwości jej odbudowy; wpływ zanieczyszczeń obszarowych pochodzenia rolniczego na jakość wód i środowisko glebowe; działania ograniczające straty azotu i fosforu do środowiska w rolniczej przestrzeni produkcyjnej pod kątem ochrony bioróżnorodności.