Masowe śnięcie ryb

W ostatnich dniach na terenie naszego kraju dochodzi do przypadków śnięcia ryb w zbiornikach. Śnięcie ryb to stan fizjologiczny, w którym ryba jeszcze żyje, ale nie może powrócić do aktywnego życia biologicznego. Spowodowane może być niską temperaturą, zatruciem wody lub brakiem tlenu (przyducha). Przyducha natomiast to znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie zbiornika wodnego lub jego części. W skrajnym przypadku może prowadzić do masowego wymierania zamieszkujących go organizmów tlenowych. Spowodowana jest zazwyczaj przez wysoką temperaturę, ponieważ wraz z jej wzrostem maleje rozpuszczalność gazów i zmniejszeniem objętości zbiornika, w wyniku której rośnie zagęszczenie organizmów zużywających tlen rozpuszczony.
2019-09-11
1 minuta czytania

Jednym ze zbiorników, gdzie doszło do masowego śnięcia jest Jezioro Koskowickie, leżące w województwie dolnośląskim, niedaleko Legnicy. Jest to zbiornik, który  nie ma stałego dopływu wody, potok który je zasilał, wysechł. Samo jezioro też się spłyca. Przy tak płytkiej wodzie i wysokich temperaturach następuje szybki rozwój glonów, które zabierają tlen. Ryby masowo zaczęły wypływać na powierzchnię w środku ubiegłego tygodnia. Zaalarmowany został inspektorat ochrony środowiska, którego przedstawiciele przyjechali na miejsce i pobrali próbki wody do badań. Śnięcie, według ustaleń inspektorów, nastąpiło z przyczyn naturalnych. Straty dla środowiska zbiornika i jego bioróżnorodności są ogromne, zginęły: sumy, tołpygi, sandacze i wiele innych, łącznie ponad dwie tony ryb.

Innym akwenem, w którym pojawił się ten problem jest: fragment zalewu Siemianówka w województwie podlaskim. Na brzegach zbiornika znaleziono około półtorej tony, głównie uklei, pozostałe ryby które znaleziono to płoć, krąp, okoń. Powodem tego zjawiska był miejscowy brak tlenu z powodu wysokiej temperatury, braku wiatru i niskiego poziomu wody. Niestety odbiło się to na organizmach, które zamieszkują zbiornik.

Zjawisko to jest zjawiskiem naturalnym jednak tegoroczne jego natężenie jest niepokojące gdyż bezpośrednio zagraża ono bioróżnorodności i jakości wielu zbiorników wodnych. Zagrożona jest nie tylko ichtiofauna ale także inne organizmy, które wchodzą w najróżniejsze relacje troficzne z rybami.


Poprzedni artykuł

Raport z badań ankietowych

RAPORT Z BADAŃ ANKIETOWYCH NA TEMAT NAUCZANIA I METOD PODNOSZENIA ŚWIADOMOŚCI UCZNIÓW Z ZAKRESU ZAC…

Następny artykuł

Rykowisko 2019

Co roku w drugiej połowie września na terenach w pobliżu lasów, usłyszeć można charakterystyczny dź…

Projekty statutowe Bioróżnorodność Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe