Jak pomóc bioróżnorodności podczas suszy ?

W Polsce susze występują corocznie właściwie tak długo, że stały się już normalnością. Na suszy cierpią nie tylko uprawy ale także bioróżnorodność. Rośliny i zwierzęta często bez naszej pomocy mogą nie przetrwać najbardziej suchych okresów w roku.
2020-05-20
1 minuta czytania

Ptaki są pożyteczne na wsi, zjadają szkodniki upraw czy inne utrudniające życie owady. Możemy im pomóc wystawiając różnego rodzaju poidła, wystarczą płaskie miseczki z wodą. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • W upalne dni należy regularnie uzupełniać wodę.
  • Konstrukcja tych poideł powinna być taka, żeby w razie konieczności umożliwiała wydostanie się ptaka z wody.
  • Umieszczać należy je je w miejscach niedostępnych dla kotów, ponieważ koty bardzo często korzystają z okazji i polują na ptaki korzystające z karmników czy poideł.

W suchych miesiącach zagrożone są niezbędne do funkcjonowania ekosystemu pszczoły. Susza zagraża im nie tylko z powodu braku wody, ale przede wszystkim braku roślin. W momencie kiedy jest susza, trzeba dbać o to, żeby pszczoły miały źródło nektaru. Dlatego warto utrzymywać jak największe ilości kwiatów w ogrodzie, rozważyć należy też ograniczenie koszenia łąk i trawników, na których kwitnąć mogą rośliny uważane przez człowieka za chwasty. Wodę możemy im dostarczać umieszczając miseczki z kamykami, żwirem, piaskiem, mchem lub korą i wodą. Niezwykle ważne jest jednak by woda nie tworzyła otwartych tafli, wtedy możemy przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ owady będą się topić.

Możemy też robić drobne schronienia dla owadów i ptaków, pod którymi będą mogły schronić się podczas upału. Może nie warto tak dokładnie sprzątać ogrodu, pozostawione sterty gałęzi czy kamieni staną się ostoją dla organizmów chroniących się przed słońcem.

Wody jednak przede wszystkim brakuje roślinom. W czasie suszy nie powinniśmy kosić trawy, usuwać chwastów. Porośnięta gleba będzie oddawała mniej wody w drodze parowania a w samych roślinach woda będzie skutecznie magazynowana. Warto też ograniczyć straty wody. Możesz to zrobić zbierając zimną wodę, która leci na samym początku z prysznica, wodę z wazonów po kwiatach itp. i podlewać nią rośliny w ogrodzie. Wodę można oszczędzać na wiele różnych sposobów.


Poprzedni artykuł

Europejski Dzień Sieci Natura 2000

Z okazji 25. rocznicy zatwierdzenia Dyrektywy siedliskowej, sieci Natura 2000 i powstania programu …

Projekty statutowe Bioróżnorodność Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe