Bioróżnorodność ekosystemów glebowych

Według szacunków naukowców ponad jedna czwarta wszystkich ziemskich gatunków żyje w glebie. Chociaż potrafimy nazwać większość gatunków żyjących na powierzchni Ziemi, bardzo niewiele wiemy o tajemniczych, niewidocznych i zapomnianych organizmach zamieszkujących gleby. Lekceważąc to bogactwo form życiowych, zagrażamy sami sobie.
2019-07-22
1 minuta czytania

Dlaczego bioróżnorodność organizmów glebowych jest ważna ?

  • Tworzą i odświeżają glebę, rozkładając materię organiczną, aby utrzymać produktywność gleby.
  • Umożliwiają glebie składowanie i uwalnianie węgla, co z kolei pomaga regulować klimat.
  • Oczyszczają wodę przedostającą się do gleby, usuwając skażenia i zanieczyszczenia. Zapewniają struktury niezbędne do zatrzymywania i przechowywania wody w glebie i w zbiornikach podziemnych.
  • Kontrolują ilość szkodników: im bogatsza jest różnorodność biologiczna gleby, tym większa liczba drapieżników, co zmniejsza prawdopodobieństwo zdominowania ekosystemu przez jeden gatunek.

Co zagraża bioróżnorodności gleby ?

  • Erozja, będąca skutkiem intensywnych praktyk rolniczych i zmiany w sposobie użytkowania ziemi (jak np. wylesienie), zagraża glebie na terenie całej Europy. Dzieje się tak, gdy powierzchnia gleby zostaje wyerodowana przez wiatr i wodę.
  • Zmniejszenie poziomu materii organicznej pozbawia organizmy żyjące w glebie surowców niezbędnych dla ich przetrwania. Może to być spowodowane zbyt wielką zależnością rolnictwa od środków chemicznych i zbyt oszczędnym stosowaniem nawozów naturalnych w porównaniu z nawozami mineralnymi.
  • Zasolenie może być rezultatem nieodpowiedniego nawadniania lub niewłaściwego zarządzania zasobami wodnymi. W wyniku zasolenia gleba leży odłogiem, a organizmy glebowe i roślinność czeka śmierć, co prowadzi do pustynnienia zasolonych terenów.
  • Miażdżenie gleby poprzez stosowanie ciężkich maszyn prowadzi do jej kompakcji. Proces ten polega na wyciskaniu powietrza z gleby i niszczenia jej otwartej struktury, niezbędnej dla dobrego rozwoju organizmów glebowych.
  • W wyniku pokrywania przestrzeni miejskich asfaltem i betonem następuje uszczelnianie gleby, co zdusza jej biologiczną różnorodność i powoduje odpływ wód gruntowych.

 

 

 

Źródło: J. Potočnik, Różnorodność biologiczna gleby : fabryka życia, Urząd Publikacji Unii Europejskiej.


Następny artykuł

Bioróżnorodność ekosystemów wodnych

Harmonijne funkcjonowanie ekosystemów wodnych jest bardzo ściśle powiązane z jakością środowiska lą…

Projekty statutowe Bioróżnorodność Baza wiedzy Ochrona ekosystemów
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe