"Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich” – nowa publikacja FDPA

2018-10-05
2 minuty czytania

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością przekazujemy Państwu publikację pt.  „Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich”, wydaną przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) w ramach operacji finansowanej z  Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich  na lata 2014-2020, "Racjonalna i zasobooszczędna gospodarka w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Ziemia”.

 Jest to kolejne opracowanie, w którym promujemy koncepcję efektywnego wykorzystania zasobów, czyli działania mające na celu zachowanie dóbr przyrodniczych dla przyszłych pokoleń przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu życia społeczeństwa i efektywnie rozwijającej się gospodarce. Wcześniejsze publikacje poświęciliśmy racjonalnemu wykorzystaniu zasobów wodnych ("Metody ochrony i racjonalnej gospodarki wodnej w rolnictwie i na obszarach wiejskich”) i efektywności energetycznej ("Efektywne gospodarowanie energią elektryczną i cieplną w gospodarstwie rolnym”).

Niniejsza publikacja pt.  „Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich”, dedykowana jest  ziemi rolniczej, ograniczonemu zasobowi naturalnemu, od którego zależy zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.  W opracowaniu zwracamy uwagę na wielofunkcyjny charakter i znaczenie ziemi użytkowanej rolniczo, szczególnie w wymiarze ekonomicznym, w tym bezpieczeństwa żywnościowego, środowiskowym i klimatycznym. Z drugiej strony wskazujemy również na zagrożenia związane z doraźną, krótkofalową polityką przestrzenną i nieprzemyślanym wyłączaniem gruntów z użytkowania rolniczego i leśnego.  Wierzymy, że dobre planowanie przestrzenne na poziomie lokalnym jest punktem wyjścia do zahamowania niekorzystnego trendu ubywania ziemi rolniczej. Instrumentem w tym pomocnym są postępowania scaleniowe, których istotę i zasady prezentujemy w   jednym z rozdziałów.

Staraliśmy się, aby opracowanie stanowiło zwarte kompendium wiedzy i prezentowało praktyczny aspekt gospodarowania ziemią rolniczą  na terenach wiejskich. Dlatego mamy nadzieję, że publikacja stanie się użytecznym źródłem wiedzy i narzędziem wykorzystywanym w codziennej pracy, ale również inspiracją w kształtowaniu polityki wykorzystania zasobów ziemi.

Licząc na zainteresowanie i życzliwe przyjęcie, życzymy Państwu przyjemnej lektury.

Odwiedź portal KSOW - www.ksow.pl
Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

 

Informacje na temat projektu

Publikacja


Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij