Zaproszenie na konferencję międzynarodową ”Europejskie rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego na tle krajowych oczekiwań i potrzeb”

2021-08-25
3 minuty czytania

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa serdecznie zaprasza na konferencję międzynarodową ”Europejskie rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego na tle krajowych oczekiwań i potrzeb”, organizowaną przez Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, która odbędzie się w dniach 27 i 28 września 2021 r. w formie online.

Problematyka konferencji

Przedmiotem międzynarodowej, dwudniowej konferencji organizowanej przez Instytut Zootechniki PIB z partnerskim udziałem Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, Stowarzyszenia – Towarzystwo Produktu Górskiego i Krajowej Rady Izb Rolniczych będzie prezentacja i wymiana wiedzy (wykłady, sesja panelowa) na temat rozwiązań stosowanych w wybranych państwach członkowskich UE dotyczących struktur i funkcjonowania programów górskich oraz innych działań związanych z rolnictwem na terenach górskich. Pozwoli to na ukierunkowanie dyskusji i prac w tym zakresie w Polsce z pominięciem popełnionych przez inne kraje błędów i wykorzystaniem ich wieloletniego doświadczenia. Obecność wśród prelegentów: naukowców, ekspertów i hodowców m.in. z Włoch, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Słowenii i Chorwacji tj. krajów, w których zagadnienia dotyczące terenów górskich objęte są odpowiednimi programami lub dedykowanymi w tym zakresie działaniami, pozwoli na wysoko efektywną wymianę doświadczeń oraz ich rozpowszechnianie na rzecz rozwoju terenów górskich w Polsce.

Uprzejmie prosimy o dokonanie rejestracji uczestnictwa w konferencji na dedykowanej temu wydarzeniu stronie:

https://izoo2021.syskonf.pl/

lub na stronie Instytutu Zootechniki PIB

www.izoo.krakow.pl

Konferencja przeznaczona jest dla przedstawicieli 4 województw: małopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i śląskiego.
Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Kontakt: dr Wojciech Krawczyk
e-mail: wojciech.krawczyk@iz.edu.pl
tel.: 666 081 285.

 Program

Poniedziałek, 27 września 2021

10.00 – 10.15 Otwarcie konferencji, Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

10.15 – 10.45 Wyzwania rozwojowe rolnictwa obszarów górskich i podgórskich w Polsce oraz sposób ich pokonania, Bogdan Pomianek, Zastępca dyrektora Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

10.45 – 11.15 Rozwiązania strukturalne dla rolnictwa górskiego we Włoszech, Martino Cassandro, University of Padova, Department of Agronomy, Food, Natural Resources, Animals and Environment (DAFNAE), Italy.

11.15 – 11.45 Strategie zarządzania i hodowli krów rasy holsztyńskiej na obszarach górskich we Włoszech, Raffaella Finocchiaro, National Association of Breeders of Breed Friesian, Cremona, Italy.

11.45. – 12.15 Inicjatywy strukturalne na rzecz utrzymania hodowli zwierząt gospodarskich na terenach górskich w Grecji, Athanasios Ragkos, Agricultural Economics Researche Institute, Hellenic Agricultural Organization „Demeter”, Athens, Greece.

12.15 – 12.45 Przerwa

12.45 – 13.15 Rolnictwo i pasterstwo górskie w północno-zachodniej Portugalii – przejście do zrównoważonej wielofunkcyjności?, José Pedro Araújo, Polytechnic Institute of Viana do Castelo – Agriculture Higher School, Mountain Research Center (CIMO), Portugal.

13.15 – 13.45 Zwierzęta gospodarskie na obszarach górskich Hiszpanii i Galicji, José Ramón Justo Feijóo, Federation of Local Breeds of Galicia, Ourense, Spain.

13.45 – 14.15 Aktywizacja rolnictwa górskiego w Chorwacji, Danijel Bertović, Croatia.

14.15 – 14.45 Rozwój Rolnictwa górskiego w Słowenii, Andreja Borec, University of Maribor, Faculty of Agriculture and Life Sciences    Slovenia.

 14.45 – 15.15 Produkt górski i jego istotność w kontekście nowych wyzwań i znaczenia rolnictwa na obszarach górskich, Andrzej Gąsienica-Makowski, Stowarzyszenie Towarzystwo Produktu Górskiego.

 Wtorek, 28 września 2021

 10.00 – 12.00 Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i  Rozwoju Wsi oraz ekspertów polskich i zagranicznych:

„Wyzwania i potrzeby rolnictwa górskiego wobec polityki rolnej i rozwiązań programowych WPR”.

 Prowadzący: dr hab. Jacek Walczak  i dr Wojciech Krawczyk, przedstawiciele Instytutu Zootechniki PIB.


Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij