Założenia projektu \"Obserwatorium nietoperzy...\"""

2016-01-01
2 minuty czytania

Inicjatywa: „Obserwatorium nietoperzy połączone z rozwijaniem ich siedliska i kompleksowa forma edukacji”
Pomysłodawca: Stowarzyszenie Muzeum Wapiennik ze Stronia Śląskiego
Lokalizacja: Stronie Śląskie, Wpiennik
Termin realizacji: 09/2015-05/2016

Opis napotkanego problemu: Podkowiec mały – jeden z gatunków nietoperzy –jest pod ścisłą ochroną ponieważ jest narażony na wyginiecie. Przez lata ich liczba w zabytkowym wapienniku na terenie gminy Stronie Śląskie regularnie rosła. Na tym terenie żerują też nocki duże i nocki orzęsione, dlatego niezbędnym wydaje się rozwój ich siedliska i obserwacja zagrożonych gatunków. Istnieje również nieuzasadniony pogląd dotyczący negatywnego postrzegania tych wyjątkowych ssaków. Istnieje niewątpliwie silna potrzeba, aby przeciwdziałać takim stereotypom.

nietoperze7

Obserwatorium nietoperzy przed inicjatywą

Działania:

 

  • zaplanowano zakup sprzętu niezbędnego do wykonywania monitoringu zwierząt,
  • powieszono w przylegającym lesie liściastym rożnego typu budki lęgowe dla innych gatunków nietoperzy;
  • stworzenie strony internetowej w celu lepszej popularyzacji wiedzy o tych rzadkich i cennych nietoperzach występujących właśnie w tym konkretnym miejscu:www.chiropterium.com;
  • przeprowadzenie praktycznych lekcji na temat nietoperzy w nowym obserwatorium;
  • stworzenie z desek prostych konstrukcji (ekologiczny recykling już istniejących desek) tworzących niewielkie szczeliny pod dachami budynków, w których też znajdzie się sporo bezpiecznego miejsca dla różnych innych gatunków nietoperzy jak: mopki, karliki, nocki Brandta i nocki wąsatki;
  • zostaną zbudowane specjalne domki dla owadów zapylających.

Rezultaty: Obserwatorium nietoperzy będzie mieć duży wpływ na podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłychEdukacja poprzez nieinwazyjne i nie przeszkadzające w żaden sposób nietoperzom obserwacje dzięki specjalnym kamerom i monitorom oraz mikrofonowi umożliwiającemu podsłuchiwanie dźwięków wydawanych przez nocki duże to jedna z podstaw ochrony tych rzadkich i pożytecznych gatunków.. Dzięki realizacji tej inicjatywy możliwa będzie poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez zwiększenie liczebności rzadkich nietoperzy, ale również zmiana zachowań społeczności lokalnych, która nauczy się chronić i szanować ich środowisko.

DSC_0321

Sprzęt do monitorowania nietoperzy

Inicjatywa „Obserwatorium nietoperzy połączone z rozwijaniem ich siedliska i kompleksowa forma edukacji” pomysłu Stowarzyszenia Muzeum Wapiennik ze Stronia Śląskiego jest realizowana w ramach projektu „Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska to projekt przygotowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa gromadzący 20 lokalnych inicjatyw ekologicznych. Głównym celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez zaangażowanie społeczności lokalnej w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Problemy, jakie zostały zidentyfikowane dotyczą województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego. Ich autorami są zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych działających lokalnie, szkół, instytucji, ale również osoby indywidulane. Każda z inicjatyw jest próbą rozwiązania lokalnego problemu związanego z ochroną środowiska naturalnego, która ma stanowić impuls oraz zainicjować kolejne działania służące trwałej ochronie przyrody i środowiska, kształtowania trwałych nawyków w tym zakresie.


Projekty statutowe Projekty zakończone Lokalne inicjatywy Założenia
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij