XI Edycja

W XI edycji konkursu ,,Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” zgłoszono 19 prac (12 w pierwszej i 7 w drugiej kategorii). Autorami nadesłanych opracowań konkursowych byli przedstawiciele świata nauki, studenci badający zjawiska społeczne, regionaliści oraz pasjonaci historii, którzy z zamiłowaniem opisują tradycje polskiej wsi z różnych regionów kraju. Pośród opracowań znalazły się prace magisterskie i doktoraty, monografie wsi, cenne wspomnienia, osobiste refleksje i powieści. Najwięcej prac nadesłano z województwa mazowieckiego. Wszystkim autorom bardzo dziękujemy.
2020-01-29
1 minuta czytania

W tym roku w kategorii pierwszej, obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi nagrodę główną przyznano Pani Annie Wronie za pracę pt. „Migranci z miast oraz ich sąsiedzi.  Swojskość - obcość – codzienność’. Zdaniem prof. Rocha Sulimy jest to praca o niezwykle aktualnej i interesującej tematyce. Profesor zwrócił uwagę na przemyślaną problematykę, odejście od ogólników, dużą kulturę naukową pracy, wysoki poziom szczegółowości a przy tym całościowe, kontekstowe ujęcie tematyki.  Natomiast dr Andrzej Hałasiewicz wskazał na aktualność problematyki poruszanej przez autorkę. W konkursie przyznano także dwa wyróżnienia: dla pracy Pani Jaśminy Korczak-Siedleckiej pt. Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII w. oraz opracowania Pana Roberta Piotrowskiego ,,Jednemu się zmiele drugiemu się skrupi" Młynarze i młyny we wspomnieniach mieszkańców pogranicza mazowiecko-dobrzyńskiego.

W kategorii drugiej, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) nie przyznano nagrody głównej i wyróżnień.

Zwyciężczyni konkursu oraz wyróżnionym autorom serdecznie gratulujemy!


Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Projekty statutowe Konkurs Polska Wieś imienia prof. Jerzego Wilkina. Poprzednie edycje
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij