Wyniki XV edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” imienia prof. Jerzego Wilkina.

2024-03-21
2 minuty czytania

Komunikat Fundacji na Rzecz Rozwoju Rolnictwa o rozstrzygnięciu XV edycji konkursu  ,,Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" imienia Profesora Jerzego Wilkina

 

W XV edycji konkursu ,,Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" imienia Profesora Jerzego Wilkina, zgłoszono  17 prac. Jedenaście z nich przypisane zostało do kategorii pierwszej, sześć do kategorii drugiej.

Kapituła konkursu w składzie:  prof. dr hab. Jacek Raciborski – przewodniczący Kapituły oraz jako członkowie   prof. dr hab. Izabela Bukraba – Rylska, dr hab. Paweł Chmieliński,  dr Andrzej Hałasiewicz, dr Barbara Perepeczko, prof. Roch Sulima, prof. Józef Styk, obradująca na posiedzeniach w dniach  18 stycznia 2024 roku i 1 marca 2024 postanowiła jednogłośnie przyznać w kategorii pierwszej nagrodę główną  Sarze Orzechowskiej za pracę doktorską pt. ,,Tyś mnie tu nie sadził, ty mnie nie będziesz zżynał”. Relacje kobiet z roślinami w folklorze polskim, napisaną pod kierunkiem dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK, na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagrodę pieniężną jest kwota 10 000 złotych Nagrodą o charakterze niematerialnym jest skierowanie pracy do publikacji  w  Wydawnictwie Naukowym Scholar.

  • Kapituła postanowiła nie przyznawać nagrody w kategorii drugiej.
  • Kapituła uznając bardzo wysoki poziom prac w kategorii pierwszej postanowiła dodatkowo przyznać dwa wyróżnienia. Wyróżnienie pierwsze dla Pawła Bącala za pracę Sąsiad wszechmocny. Społeczne tworzenie urzędu wójta. Wyróżnienie ma postać dyplomu uznania  i nagrody pieniężnej w kwocie 5000 zł. Wyróżnienie drugie dla Roberta Piotrowskiego za pracę doktorską  ,,Diabeł tkwi w szczegółach”. Znaki świata nadprzyrodzonego w życiu codziennym wsi polskiej XIX i początku XX wieku w świetle przekazów folklorystycznych i etnograficznych napisaną pod kierunkiem dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK i obronioną na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyróżnienie drugie ma postać dyplomu uznania.

Uzasadniając nagrodzenie pracy Sary Orzechowskiej kapituła  podkreśliła oryginalność tematu rozprawy, jej  interdyscyplinarny charakter, walory literackie i  bardzo wysoki poziom warsztatowy. Autorka opierając się na materiale folklorystycznym i wynikach dwóch samodzielnie przeprowadzonych badań  empirycznych   przedstawiła usytuowanie roślin, w szczególności kwiatów i ziół, w perspektywie kulturowo-ekologicznych sieci relacji: kobieta – roślina. Symbolika i zastosowanie roślin analizowane są w ścisłym związku z miejscem kobiet w życiu społecznym i rodzinnym wsi oraz w systemie wierzeń i obyczajów. Kapituła podkreśliła, że z racji oryginalności tematu i walorów literackich  praca po opublikowaniu ma szanse na szerokie społeczne zainteresowanie.   

Przewodniczący Kapituły: prof. dr hab. Jacek Raciborski

Prezes Zarządu Fundacji: Monika Szymańska 

 

Warszawa 21.03.2024 r.


Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij