Inicjatywa: „Wymiana oświetlenia na ledowe na korytarzach szkolnych, w salach lekcyjnych oraz wykonanie oświetlenia boiska szkolnego i ogródka edukacyjnego znajdującego się na placu szkolnym”
Pomysłodawca: Regionalne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowego „Kornel”
Lokalizacja: Borki Wyrki, Zespól Szkół
Termin realizacji: 10/2015-03/2016
Opis napotkanego problemu: Budynki dydaktyczne Zespołu Szkół w Borkach Wyrkach posiadały przestarzałe i generujące wysokie kosztu oświetlenie. Także oświetlenie boiska szkolnego było niewystarczające.
Działania:
- wymiana punktów świetlnych na korytarzach szkolnych, w salach lekcyjnych oraz na terenie boiska szkolnego;
- przygotowanie ogrodu edukacyjnego z tabliczkami z opisem roślin chronionych w Polsce;
- wykonanie alejek umożliwiających poruszanie się po ogródku ścieżkami dydaktycznymi;
- warsztaty w ogrodzie dydaktycznym dla uczniów, nauczycieli i rodziców o tematyce ekologicznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia zasobów energii;
- prezentacje wykonane przez uczniów na temat korzyści dla ludzi i środowiska wynikających z oszczędności energii i ochrony przyrody.
Planowane rezultaty: Dzięki inicjatywie wymieniono 30 punktów świetlnych, tym samym zmniejszono zużycie energii i emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Przeprowadzone zajęcia podniosą świadomość uczestników na temat wpływu na człowieka na środowisko. Wymienione oświetlenie nie zawiera substancji szkodliwych (rtęć, ołów) i pozwala na zmniejszenie kosztów za energię elektryczną.
Inicjatywa „Wymiana oświetlenia na ledowe na korytarzach szkolnych, w salach lekcyjnych i oraz wykonanie oświetlenia boiska szkolnego i ogródka edukacyjnego znajdującego się na placu szkolnym” pomysłu Regionalnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Kornel” została zrealizowana w ramach projektu „Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
EFEKTY REALIZACJI PROJEKTU
W ramach projektu zostało wymienione oświetlenie w 33 punktach świetlnych znajdujących się na korytarzach szkoły i w czterech salach lekcyjnych. Stare świetlówki zastąpiono oświetleniem LED.
Dodatkowo wykonano oświetlenie ogródka edukacyjnego dwiema lampami parkowymi.
W szkole odbyły się zajęcia z zakresu efektywności energetycznej i oszczędzania energii.
Na semestralnym spotkaniu z rodzicami odbyła się pogadanka na temat wpływu oszczędności energii na ochronę środowiska naturalnego.
Na terenie ogrodu edukacyjnego przeprowadzone zostały warsztaty o tematyce ekologicznej dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Poruszone zostały zagadnienia związane ze zmniejszeniem emisji CO2 do atmosfery oraz zmniejszeniem zużycia zasobów energii na przykładzie zastosowania żarówek LED oraz segregacji odpadów. Warsztaty przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej uczestników.
Nauczyciele wraz z rodzicami zagospodarowali przyszkolny ogródek, sporządzając tabliczki z opisem roślin chronionych w Polsce oraz wykonali alejki umożliwiające poruszanie się po ogródku.
Uczniowie wykonali prezentację multimedialną na temat korzyści dla ludzi i środowiska wynikających z oszczędności energii i ochrony przyrody. Poniżej link do prezentacji.