Wojciech Goszczyński

2021-11-04
2 minuty czytania

WOJCIECH GOSZCZYŃSKI: Dlaczego wieś i rolnictwo? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, szczególnie osobie, która wychowała się w 11 piętrowym bloku, w dużym mieście. Może dlatego, że w tych tematach zaklęta jest jakaś magia, coś niezwykłego. Może jest to poszukiwanie wyjątkowości, tego co unikalne i niepowtarzalne, a może jest to tęsknota za tym co przemija. Nie jestem w stanie określić czy zauroczenie (to chyba dobre określenie) wsią i jej mieszkańcami ma intelektualny, czy emocjonalny charakter. Pasja, a to pojęcie dobrze oddaje istotę mojej fascynacji zachwytu – musi powstać gdzieś na przecięciu racjonalności i tego co nieuchwytne.

Niezależnie od przyczyn związałem się zawodowo i osobiście z tematyką wiejską. Pomogła mi w tym socjologia, ale rozumiana nie jako sztywny, techniczny zbiór naukowych metod, co raczej sposób myślenia o świecie, umiejętność jego wizualizacji. Chyba jest to też kwestia temperamentu. Socjologia ( a właściwe niektóre jej nurty) pozwalają nam zakopać pozorną przepaść pomiędzy doświadczeniem naukowym a codzienną praktyką. Nauki społeczne pozwalają nam te codzienne i intelektualne doświadczenia uporządkować. Badamy, aby zmieniać, zmieniamy by badać. W ten sposób mieszają się role, pozycje, zadania i cele. Na co dzień reprezentuję Akademię, staram się jednak by praca uniwersytecka nie oznaczała oderwania od wsi i społeczności lokalnych.

Koniecznie muszę wspomnieć też o osobach i instytucjach, które napotkałem na swojej drodze. Muszą mi wybaczyć, ze nie będę ich w tym miejscu wskazywał palcem, pragnę im jednak gorąco podziękować. Rozwój obszarów wiejskich także z tego powodu jest fascynujący – gdzie indziej można zaleźć tylu inspirujących przyjaciół? Przypomina mi się w tym miejscu jedno z takich spotkań – odbyło się w pozornie opuszczonym zakątku Sudetów. Proszę sobie wyobrazić zapach drewna, stare schronisko, lokalne produkty i gorące dyskusje do samego rana. Takich właśnie doświadczeń życzę przyszłym laureatom i uczestnikom konkursu.

Wydana publikacja konkursowa: Smak zmiany. Nowe formy społecznej organizacji rolnictwa i konsumpcji żywności w Unii Europejskiej

Konkurs "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"


Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Projekty statutowe Konkurs Polska Wieś imienia prof. Jerzego Wilkina. Publikacje konkursowe Autorzy nagrodzonych prac
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij