Rozwój ogrodu dydaktyczno-dendrologicznego i alpinarium

2016-05-11
2 minuty czytania

Inicjatywa: „Rozwój ogrodu dydaktyczno-dendrologicznego i alpinarium przy Szkole Podstawowej w Wadlewie poprzez urządzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej”
Pomysłodawca: Genowefa Bolarczyk
Lokalizacja: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Arciszewskiego w Wadlewie
Termin realizacji: 09/2015-06/2016

Opis napotkanego problemu: Zamiana terenu przyszkolnej działki w ogród dydaktyczno-dendrologiczny i alpinarium przyczyniła się do poprawy wizerunku terenu, ale wciąż jest potrzeba zwiększenia bioróżnorodności obszaru i zwiększenia świadomości przyrodniczej uczniów i mieszkańców Wadlewa.

Teren na przyszkolny ogród

Teren na przyszkolny ogród

Działania:
• przygotowanie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej;
• przygotowanie terenu;
• forum ekologiczne dla 140 uczniów szkoły i 30 uczniów z okolicznych szkół oraz 20 mieszkańców;
• konkurs wiedzy przyrodniczej;
• piknik dla mieszkańców i uczniów Szkoły Podstawowej w Wadlewie;
• wykorzystanie ścieżki do stałych zajęć edukacyjnych.

Rezultaty: uczniowie uzyskają wiedzę dotyczącą ogrodu, alpinarium i łąki kwietnej oraz występujących tam roślin i zwierząt, zyskają umiejętności manualne i poznają zasady pielęgnacji roślin. Pośród lokalnej społeczności zostanie zwiększona świadomość ekologiczna. Odwiedzający ścieżkę, dzięki umieszczonym tablicom informacyjnym, uzyskają informacje na temat gatunków drzew, krzewów, roślin na alpinarium i na łące kwietnej, jej mieszkańców i korzyści płynących z wykorzystania tych siedlisk. Nastąpi też zwiększenie ilości gatunków roślin na terenie ogrodu, lasu, alpinarium i łące. Projekt ma przyczynić się do zmiany zasad pielęgnacji terenów zielonych w Wadlewie.

Inicjatywa „Rozwój ogrodu dydaktyczno-dendrologicznego i alpinarium przy Szkole Podstawowej w Wadlewie poprzez urządzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej” Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Arciszewskiego w Wadlewie jest zrealizowana w ramach projektu „Lokalne ekologiczne inicjatywy obywatelskie – razem dla środowiska” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

EFEKTY REALIZACJI PROJEKTU

W ramach projektu zakupiono materiały do wyposażenia ogrodu dydaktyczno - dendrologicznego i alpinarium. 

Teren został przygotowany przez lokalna społeczność, pracowników szkoły i członków koła LOP. Posadzono nowe sadzonki i umieszczono tabliczki informacyjne z opisem gatunków roślin.

Powstała tablica zawierająca informacje o obserwatorium pogodowym i elementach jego wyposażenia, które również zostało zakupione w ramach projektu. Klatka meteorologiczna  wyposażona została w elementy np. do pomiaru ciśnienia oraz siły wiatru.

Trzecia z tablic opisuje horyzontalny zegar słoneczny, który stanowi piękny element architektoniczny.

Zakupiono również altanę ogrodową, która posłuży w czasie organizowanych licznie wydarzeń.

Utworzono również przekrój profilu glebowego oraz nasiano łąkę kwietną.

 

Dzięki inicjatywie ogród oraz oczko wodne i alpinarium, jak również cały teren wokół szkoły został wzbogacony o liczne i ciekawe gatunki roślin, drzew, krzewów i bylin. Odnowiony i wypielęgnowany ogród stał się wizytówką szkoły i całej miejscowaości oraz miejscem spotkań mieszkańców. 


Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Projekty statutowe Projekty zakończone Lokalne inicjatywy
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij