NADESŁANE PRACE
W IX edycji konkursu "Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” zgłoszono 23 prace, 6 w pierwszej kategorii i 17 w kategorii drugiej. Autorami nadesłanych prac konkursowych są nie tylko przedstawiciele świata nauki, ale także studenci badający zjawiska społeczne, regionaliści i pasjonaci historii, którzy z zamiłowaniem opisują tradycje polskiej wsi z różnych regionów kraju.
Pośród opracowań znalazły się prace magisterskie i doktoraty, monografie wsi, cenne wspomnienia, zbiory wierszy, osobiste refleksje i pamiętniki. Autorzy w swoich pracach podejmowali różnorodną tematykę.
Najwięcej prac nadesłano z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.
Prace zostały przekazane do oceny Kapituły Konkursowej.
Wszystkim autorom bardzo dziękujemy.
ROZSTRZYGNIĘCIE
W tym roku w kategorii pierwszej, obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi nie przyznano nagrody głównej. Wyróżniono dwie prace autorstwa:
- Joanny Mroczkowskiej pt. "Polityka smaku. Rola jedzenia w tworzeniu w podtrzymywaniu i negocjowaniu więzi społecznych i rodzinnych w Dąbrowie Białostockiej i okolicach",
- Magdaleny Sternickiej-Kowalskiej pt. "Formy ruchliwości przestrzennej mieszkańców gminy podmiejskiej".
W kategorii drugiej, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) laureatką została pani Anna Błachucka autorka pracy pt. „Opłotki”. Utwór ten to pasjonująca opowieść o życiu wsi Kozłowo mieszczącej się w województwie świętokrzyskim. Jest to udana literacko i faktograficznie próba odnowienia związku z chłopskim rodowodem, akt podtrzymania ciągłości kulturowej.
Wyróżniono również pracę pana Marcina Skowrońskiego pt. "Kwietnik w Sikorzu - szkice z przeszłości wsi".
Zwyciężczyni konkursu oraz wyróżnionym autorom serdecznie gratulujemy!!!