Relacja z zajęć dla uczniów pn. Zachowanie bioróżnorodności i ochrona wód w krajobrazie rolniczym.

2023-04-25
2 minuty czytania

W dniach 13-14 kwietnia 2023 r. w ramach projektu Wdrażanie Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy LIFE19 IPE/PL/000005 odbyły się zajęcia edukacyjne pn. Zachowanie bioróżnorodności  i ochrona wód w krajobrazie rolniczym oraz II etap konkursu wiedzy Bioróżnorodność i ochrona wód w krajobrazie rolniczym. W wydarzeniu wzięło udział 48 uczniów ze szkół kształcących w zawodach rolniczych.

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania założeń projektu oraz działań dedykowanych uczniom przez koordynatora zadania – Ewę Stygienko.

Pierwszy wykład dotyczył zachowania bioróżnorodności i ochrony wód w krajobrazie rolniczym. Temat ten omówił dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Następnie zagadnienie dotyczące rolnictwa ekologicznego zaprezentował Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Po przerwie uczniowie wzięli udział w II etapie konkursu wiedzy pn. Bioróżnorodność i ochrona wód w krajobrazie rolniczym. Test wiedzy był wypełniany przez uczniów na smartfonach. Uczniowie otrzymali pulę 25 pytań z opcją wielokrotnego wyboru odpowiedzi. Test trwał ok. 30 minut.

Po napisaniu testu uczniowie wrócili na zajęcia prowadzone przez Marka Krysztoforskiego, tym razem temat dotyczył dobrych praktyk rolniczych, zmierzających do ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł rolniczych. W tym samym czasie organizatorzy weryfikowali wynik i przygotowywali dyplomy, aby tuż po zakończeniu wykładu, pogratulować i wręczyć nagrody w postaci iPada wraz z etui pięciu uczniom, którzy otrzymali najlepsze wyniki.

Lp.

Nazwa szkoły

Imię

Nazwisko

%

Liczba punktów

Czas

1

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym

Michał

Nalepa

85%

45.00

00:18:56

2

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim

Jakub

Potempa

83%

44.00

00:11:39

3

Technikum nr 2 w Chojnicach

Szymon

Skorowski

79%

42.00

00:11:24

4

Zespól Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie

Arkadiusz

Chorąży

79%

42.00

00:32:38

5

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu

Łukasz

Sitarz

68%

36.00

00:09:16

 

Po zakończeniu pierwszego dnia zajęć, uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni przez Fundację do zwiedzania Centrum Nauki Kopernik.

Drugiego dnia zajęć przeprowadzono 6 wykładów połączonych z warsztatami:

  1. Wyzwania dla rolnictwa w kontekście polityk krajowych i europejskich – dr Wojciech Krawczyk z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach
  2. Ostoje bioróżnorodności i strefy ekotonowe w krajobrazie rolniczym – Katarzyna Krakowska z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
  3. Azot korzyści dla Rolnictwa, zagrożenia dla wody – Aleksandra Chamerska i Aleksandra Góralczyk z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi
  4. Gatunki pożyteczne w krajobrazie rolniczym wpływające na różnorodność biologiczną – Katarzyna Krakowska

 

 

 


Aktualności
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij