„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”.
Podmiot odpowiedzialny za treść materiałów: konsorcjum Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i Instytutu Zootechniki PIB.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie dla szkolenia doradców”
w ramach działania „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw”, PROW 2014-2020.
Szkolenie współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
Z przyjemnością informujemy, że Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Zootechniki PIB zastała wybrana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w przetargu nieograniczonym na: „Wyłonienie Beneficjenta poddziałania 2.3 Wsparcie dla szkolenia doradców w ramach działania Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” do realizacji szkoleń dla doradców rolnych z zakresu „ Wpływ produkcji rolnej na zmiany klimatu i jej adaptacja do tych zmian”.
Cel główny operacji:
Celem głównym operacji jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych doradców rolnych ze wszystkich województw, w zakresie wpływu rolnictwa na zmiany klimatu.
Grupa docelowa operacji:
Grupą docelową są osoby zajmujące się zawodowo doradzaniem rolnikom i właścicielom lasów, zatrudnione w podmiotach publicznych, prywatnych lub samodzielnie świadczące usługi doradcze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Grupa docelowa to 780 doradców ( 90 z województwa mazowieckiego oraz 690 z innych województw).
Formy działań:
26 nieodpłatnych, dwudniowych szkoleń dla doradców rolnych i leśnych:
Pierwszego dnia przeprowadzone będą szkolenia teoretyczne w wymiarze 8 godzin obejmujące następujące tematy:
- Zmiany klimatu wyzwanie naukowe, polityczne czy może praktyczne? Zagadnienia formalno-prawne, miejsce sektora rolnego w dyskusji nt. zmian klimatu.
- Praktyki rolnicze ograniczające emisje gazów cieplarnianych w produkcji roślinnej.
- Praktyki rolnicze ograniczające emisje gazów cieplarnianych w produkcji zwierzęcej.
- Adaptacja rolnictwa polskiego do zmian klimatu.
- Wymiar ekonomiczny działań ograniczających emisję, i działań adaptacyjnych do zmian klimatu na poziomie gospodarstwa rolnego.
- Znaczenie instrumentów WPR w realizacji polityki klimatycznej w latach 2014-2020 oraz założenia po 2020. Źródła finansowania praktyk korzystnie oddziałujących na klimat
Drugiego dnia przeprowadzone zostaną wyjazdy studyjne do gospodarstw (8h), w których stosowane są następujące praktyki:
- Poprawa technik aplikacji nawozów naturalnych/mineralnych.
- Ograniczenie uprawy płużnej w praktyce rolniczej.
- Praktyki ograniczające emisję w produkcji zwierzęcej.
- Ochrona gleb i systemów hydrogenicznych.