Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian

Okres PRL-u szybko ucieka w przeszłość. Dla wielu młodych ludzi jest to już tylko „okres historyczny”, znany z relacji starszych czy materiałów medialnych i literatury. Zapraszam do lektury książki Eweliny Szpak, opisującej najważniejsze sfery życia mieszkańców wsi w PRL-u: ich relacje do miejsc i przestrzeni, w której funkcjonowali, stosunek do polityki socjalistycznego państwa, pracy i zawodu rolnika, sposoby spędzania czasu wolnego, znaczenie przypisywane rodzinie, relacje z sąsiadami, sposób traktowania własnego ciała i przestrzeganie higieny, a także kwestie religii i jej znaczenia w życiu wsi.
2017-11-16
1 minuta czytania

Lektura tej książki pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego polska, chłopska wieś przetrwała trudną próbę kolektywizacji i socjalistycznej przebudowy. Ciągłość i zmiana, głęboko zakorzenione instytucje społeczne i umiejętność adaptacji, a więc zmiany instytucjonalnej – to najbardziej uniwersalna recepta na przetrwanie. Polscy chłopi i mieszkańcy wsi wykazali to w okresie PRL-u, a Ewelina Szpak potrafiła to intersująco i oryginalnie opisać.

z przedmowy Jerzego Wilkina

Praca nagrodzona w IV edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” w kategorii prac naukowych, popularno-naukowych i innych prezentujących szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi.

 

autor: Ewelina SZPAK

format: A-5

ISBN: 978-83-7383-648-8

liczba stron: 311

miejsce wydania: Warszawa

oprawa: twarda

rok wydania: 2013

uwagi: wydanie pierwsze

 

Publikację można nabyć w Wydawnictwie Naukowym Scholar: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_c=44&id_p=2340

Spis treści: http://scholar.com.pl/upload/product_files/2340/234_Szpak_rozbieg_.pdf

PRZECZYTAJ O AUTORZE: EWELINA SZPAK


Projekty statutowe Konkurs Polska Wieś imienia prof. Jerzego Wilkina. Publikacje konkursowe Wydane publikacje
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij