O konkursie
Polska wieś i rolnictwo są istotną częścią naszej tożsamości. Szczególną ich wartością jest dziedzictwo kulturowe, na które składają się dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń oraz dorobek naszych czasów. Dziedzictwo polskiej wsi to nie tylko architektura, sztuka, ale także tradycyjne obrzędy, zwyczaje oraz formy gospodarowania (sposoby uprawy, tradycyjne gatunki hodowanych zwierząt i uprawianych roślin). Niewiele z tych elementów przetrwało i zachowało się dla przyszłych pokoleń. Dlatego tak ważne są działania, których celem jest ochrona spuścizny po naszych przodkach.
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa wspólnie z Wydawnictwem Naukowym Scholar po raz pierwszy ogłosiła w lutym 2009 r. I edycję konkursu na prace dotyczące polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich pod nazwą „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” imienia prof. Jerzego Wilkina, by promować polskie rolnictwo, problematykę związaną z obszarami wiejskimi i dziedzictwem kulturowym oraz wzbogacać debatę publiczną na temat polskiej wsi.
Prace nadesłane przez uczestników zainteresowanych tematyką konkursu są oceniane przez Kapitułę Konkursu w dwóch kategoriach, pierwsza – prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi, druga - prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
W skład Kapituły wchodzą wybitni naukowcy, zaangażowani w promocję polskiego rolnictwa
i dorobku kulturowego wsi. Wśród jej członków znajdują się:
prof. Jacek Raciborski – Przewodniczący
Członkowie: prof. Izabella Rylska, prof. Roch Sulima, prof. Józef Styk, dr hab. Paweł Chmieliński, dr Andrzej Hałasiewicz.
Zgodnie z regulaminem laureaci otrzymują nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. pln oraz możliwość wydania nagrodzonej pracy, w nakładzie ustalonym przez Kapitułę Konkursu, w Wydawnictwie Naukowym Scholar.
XVI edycja Konkursu
Miło nam poinformować, że Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ogłosiła XVI edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” imienia prof. Jerzego Wilkina.
Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.
Przedmiotem Konkursu jest wybór najlepszej pracy spośród wszystkich nadesłanych prac oraz wyróżnienie dwóch innych prac. Do konkursu mogą zostać zgłoszone prace o charakterze:
- Prace naukowe (m.in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
- Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.
Laureat Konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych oraz możliwość wydania nagrodzonej pracy w wydawnictwie naukowym Scholar
Termin nadsyłania prac mija 31 października 2024 r.
Wyniki XV edycji
Komunikat Fundacji na Rzecz Rozwoju Rolnictwa o rozstrzygnięciu XV edycji konkursu ,,Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" imienia Profesora Jerzego Wilkina
W XV edycji konkursu ,,Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" imienia Profesora Jerzego Wilkina, zgłoszono 17 prac. Jedenaście z nich przypisane zostało do kategorii pierwszej, sześć do kategorii drugiej.
Kapituła konkursu w składzie: prof. dr hab. Jacek Raciborski – przewodniczący Kapituły oraz jako członkowie prof. dr hab. Izabela Bukraba – Rylska, dr hab. Paweł Chmieliński, dr Andrzej Hałasiewicz, dr Barbara Perepeczko, prof. Roch Sulima, prof. Józef Styk, obradująca na posiedzeniach w dniach 18 stycznia 2024 roku i 1 marca 2024 postanowiła jednogłośnie przyznać w kategorii pierwszej nagrodę główną Sarze Orzechowskiej za pracę doktorską pt. ,,Tyś mnie tu nie sadził, ty mnie nie będziesz zżynał”. Relacje kobiet z roślinami w folklorze polskim, napisaną pod kierunkiem dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK, na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagrodę pieniężną jest kwota 10 000 złotych Nagrodą o charakterze niematerialnym jest skierowanie pracy do publikacji w Wydawnictwie Naukowym Scholar.
- Kapituła postanowiła nie przyznawać nagrody w kategorii drugiej.
- Kapituła uznając bardzo wysoki poziom prac w kategorii pierwszej postanowiła dodatkowo przyznać dwa wyróżnienia. Wyróżnienie pierwsze dla Pawła Bącala za pracę Sąsiad wszechmocny. Społeczne tworzenie urzędu wójta. Wyróżnienie ma postać dyplomu uznania i nagrody pieniężnej w kwocie 5000 zł. Wyróżnienie drugie dla Roberta Piotrowskiego za pracę doktorską ,,Diabeł tkwi w szczegółach”. Znaki świata nadprzyrodzonego w życiu codziennym wsi polskiej XIX i początku XX wieku w świetle przekazów folklorystycznych i etnograficznych napisaną pod kierunkiem dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK i obronioną na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyróżnienie drugie ma postać dyplomu uznania.
Uzasadniając nagrodzenie pracy Sary Orzechowskiej kapituła podkreśliła oryginalność tematu rozprawy, jej interdyscyplinarny charakter, walory literackie i bardzo wysoki poziom warsztatowy. Autorka opierając się na materiale folklorystycznym i wynikach dwóch samodzielnie przeprowadzonych badań empirycznych przedstawiła usytuowanie roślin, w szczególności kwiatów i ziół, w perspektywie kulturowo-ekologicznych sieci relacji: kobieta – roślina. Symbolika i zastosowanie roślin analizowane są w ścisłym związku z miejscem kobiet w życiu społecznym i rodzinnym wsi oraz w systemie wierzeń i obyczajów. Kapituła podkreśliła, że z racji oryginalności tematu i walorów literackich praca po opublikowaniu ma szanse na szerokie społeczne zainteresowanie.
Przewodniczący Kapituły: prof. dr hab. Jacek Raciborski
Prezes Zarządu Fundacji: Monika Szymańska
Warszawa 21.03.2024 r.
Wydane publikacje
Poprzednie edycje
Patronat honorowy:
Patronat medialny: