Konkurs \"Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość\"" - informacje konkursowe"

Polska wieś i rolnictwo są istotną częścią naszej tożsamości. Szczególną ich wartością jest dziedzictwo kulturowe, na które składają się dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń oraz dorobek naszych czasów. Dziedzictwo polskiej wsi to nie tylko architektura, sztuka, ale także tradycyjne obrzędy, zwyczaje oraz formy gospodarowania (sposoby uprawy, tradycyjne gatunki hodowanych zwierząt i uprawianych roślin). Niewiele z tych elementów przetrwało i zachowało się dla przyszłych pokoleń. Dlatego tak ważne są działania, których celem jest ochrona spuścizny po naszych przodkach.
2016-05-31
3 minuty czytania

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa wspólnie z Wydawnictwem Naukowym Scholar po raz pierwszy ogłosiła w lutym 2009 r. I edycję konkursu na prace dotyczące polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich pod nazwą „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”, by promować polskie rolnictwo, problematykę związaną z obszarami wiejskimi i dziedzictwem kulturowym oraz wzbogacać debatę publiczną na temat polskiej wsi.

Prace nadesłane przez uczestników zainteresowanych tematyką konkursu są oceniane przez Kapitułę Konkursu w dwóch kategoriach, pierwsza – prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi, druga -prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.

W skład Kapituły wchodzą wybitni naukowcy, zaangażowani w promocję polskiego rolnictwa
i dorobku kulturowego wsi. Wśród jej członków znajdują się: prof. dr hab. Jerzy Wilkin (przewodniczący Kapituły), dr Andrzej Hałasiewicz, dr Dorota Klepacka-Kołodziejska, dr Barbara Perepeczko, prof. dr hab.Józef Styk oraz prof. dr hab. Roch Sulima.

Zgodnie z regulaminem laureaci otrzymują nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. pln oraz możliwość wydania nagrodzonej pracy, w nakładzie ustalonym przez Kapitułę Konkursu, w Wydawnictwie Naukowym Scholar.

NADESŁANE PRACE - EDYCJA IX

W IX edycji konkursu ,,Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” zgłoszono 23 prace, 6 w pierwszej kategorii i  17 w kategorii drugiej. Autorami nadesłanych prac konkursowych są nie tylko przedstawiciele świata nauki, ale także studenci badający zjawiska społeczne,  regionaliści i pasjonaci historii, którzy z zamiłowaniem opisują tradycje polskiej wsi z różnych regionów kraju.

Pośród opracowań znalazły się prace magisterskie i doktoraty, monografie wsi, cenne wspomnienia, zbiory wierszy, osobiste refleksje i pamiętniki. Autorzy w swoich pracach podejmowali różnorodną tematykę.

Najwięcej prac nadesłano z  województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Prace zostały przekazane do oceny Kapituły Konkursowej, wyniki pojawią się na stronie internetowej FDPA pod koniec października.

Wszystkim autorom bardzo dziękujemy.

ROZSTRZYGNIĘCIE -EDYCJA IX

W tym roku w kategorii pierwszej, obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi nie przyznano nagrody głównej. Wyróżniono dwie prace autorstwa:

  • Joanny Mroczkowskiej pt. "Polityka smaku. Rola jedzenia w tworzeniu w podtrzymywaniu i negocjowaniu więzi społecznych i rodzinnych w Dąbrowie Białostockiej i okolicach", 
  • Magdaleny Sternickiej-Kowalskiej pt. "Formy ruchliwości przestrzennej mieszkańców gminy podmiejskiej".

W kategorii drugiej, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) laureatką została pani Anna Błachucka  autorka pracy pt. „Opłotki”. Utwór ten to pasjonaująca opowieść o życiu wsi Kozłowo mieszczącej się w województwie świętokrzyskim. Jest to udana literacko i faktograficznie próba odnowienia związku z chłopskim rodowodem, akt podtrzymania ciągłości kulturowej. 

Wyrózniono również pracę pana Marcina Skowrońskiego pt. "Kwietnik w Sikorzu - szkice z przeszłości wsi".

Zwyciężczyni konkursu oraz wyróżnionym autorom serdecznie gratulujemy!!!

 

Wydane publikacje laureatów: 

            

              

           

  

Laureaci Konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość": 

         

           

        

 


Projekty statutowe Projekty realizowane
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij