Dorota Kostecka

2021-11-04
2 minuty czytania

DOROTA KOSTECKA: urodziłam się 31 października 1970 roku w Lipnie. Moi rodzice wywodzili się ze środowisk wiejskich, w związku z czym pierwsze lata życia spędzałam w większości w rodzinnych wioskach moich rodziców. Dzieliłam swój wolny czas między Maliszewem (miejscowością, z której pochodził mój tata) a Jastrzębiem (rodzinną wioską mojej mamy). Obie wioski leżą w pobliżu Lipna i darzę je jednakowym sentymentem. Każde wakacje, ferie zimowe i okresy świąteczne spędzałam zarówno u jednych, jak i drugich dziadków, gdzie obserwowałam wiejskie życie i często pomagając w pracach polowych. Bardzo ciekawiły mnie wszelkie regionalne zwyczaje kultywowane na wsi. Jednak to rodzice mojego taty – dziadkowie Chojniccy, karmili mnie opowieściami sprzed lat, dawnymi historiami z życia ich i ich przodków. Oni też posiadali bogatsze zbiory fotografii, których oglądanie podsycało moją ciekawość. Początkowo zainteresowała mnie genealogia rodzinna, a dzięki poszukiwaniom korzeni okazało się, że ród Chojnickich zamieszkiwał Maliszewo od wielu pokoleń.

Zawód jaki wybrałam – pracownik socjalny, nie ma na co dzień nic wspólnego z historią i dawnymi dziejami regionu. Jednak moje zainteresowania spowodowały, iż tematem mojej pracy magisterskiej był „ Rys historyczny pomocy społecznej na terenie Lipna i okolic
Swoje opracowania dotychczas zamieszczałam na łamach lokalnego periodyku „Gazeta Lipnowska”. Z początkiem roku 2009 spróbowałam też sił w „Regiopedii” – portalu internetowym poświęconym regionowi. O dziwo udało mi się umieścić najwięcej haseł dotyczących Województwa Kujawsko-Pomorskiego i zostałam laureatką Regiopedii, zdobywając nagrodę główną, czyli zestaw kina domowego.

Lubię też amatorsko fotografować, głównie lokalną przyrodę, krajobrazy i zabytki. Ta pasja również przyniosła mi sukces, gdyż moja fotografia „Jezioro w Sikorzu” zdobyła I miejsce w konkursie fotograficznym Gazety Pomorskiej „Eko Wakacje”.

Praca nad tekstem, który ukazał się w formie książki, choć była trudna i czasochłonna, dała mi wiele satysfakcji i w żadnym razie nie ostudziła zapału do dalszego odkrywania lokalnych dziejów.

Wydana publikacja konkursowa: Maliszewo dawniej i dziś

Konkurs "Polska wieś - dziedzictwo i przyszlość"


Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Projekty statutowe Konkurs Polska Wieś imienia prof. Jerzego Wilkina. Publikacje konkursowe Autorzy nagrodzonych prac
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij