Diabli z czubami. Niemcy oczami polskich chłopów w XIX i na początku XX wieku

Praca nagrodzona w X edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” w kategorii prac naukowych (m.in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi.
2019-07-01
1 minuta czytania

Autorka oferuje nam dostęp do świata wyobrażeń, pieczołowicie odtwarzając ślady wielosetletniej tradycji radzenia sobie z odmiennością sąsiadów. Wartość książki polega z jednej strony na zapoznaniu czytelnika ze źródłami, których nie znają nawet zawodowi historycy, od kalendarzy i twórczości ludowej po przysłowia. (…)
Drugi walor książki to stworzenie bazy porównawczej, przygotowanej w trakcie badania codzienności stosunków w Polsce zachodniej i centralnej, a przydatnej także w badaniach innych regionów: Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, Śląska Górnego, Opolskiego i Cieszyńskiego, obu Galicji i Wołynia, wreszcie powstałej w latach 1918–1919 Łotwy (...).
Wilczyńska wydobywa ze źródeł to, czego w raportach urzędowych i opiniach inteligentów na ogół brakuje: codzienność, przetrawioną tak, by jakoś pasowała do polskich chłopów obrazu własnego. Świetna lektura nie tylko dla historyków. 
Z przedmowy prof. dr. hab. Włodzimierza Borodzieja

 

Autor: Elwira WILCZYŃSKA

ISBN: 978-83-65390-38-7

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 290

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: twarda, szycie

Format: A-5

Publikację mozna nabyć w Wydawnictwie Scholar: https://scholar.com.pl/pl/ksiazki/3757-diabli-z-czubami-brniemcy-oczami-polskich-chlopow-brw-xix-i-na-poczatku-xx-wieku.html

Spis treści

Elwira Wilczyńska


Projekty statutowe Konkurs Polska Wieś imienia prof. Jerzego Wilkina. Publikacje konkursowe Wydane publikacje
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe (otwiera nową kartę)
Zamknij