Podstawowe informacje o projekcie
Nagłówek
Podstawa
FDPA jest partnerem projektu pt. Rural Sustainability Transitions through Integration of Knowledge for improved policy processes (RUSTIK) w ramach programu ramowego UE - Horyzont Europa.
Koordynatorem projektu jest Institute for Rural Development Research (Niemcy).
Przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2022-2026.
Głównym celem RUSTIK jest wspieranie podmiotów działających w społecznościach wiejskich oraz decydentów w kształtowaniu nowych strategii, inicjatyw i rozwiązań sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi obszarów wiejskich.
Projekt ma na celu rozwijanie metod, narzędzi i podejść, które są zorientowane na praktykę, gotowe do zastosowania i odzwierciedlające różne warunki ramowe i praktyki w całej Europie.
Konsorcjum składa się z 31 instytucji działających w 12 państwach europejskich.
Uczestnicy projektu RUSTIK będą realizować założenia projektu poprzez pogłębienie zrozumienia różnych funkcji obszarów wiejskich oraz ich potencjału rozwojowego i stojących przed nimi wyzwań (społeczno-ekonomicznych oraz związanych ze zmianami klimatu i rozwojem cyfryzacji).
FDPA wraz z Instytutem Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (IGiPZ PAN)będzie aktywnie uczestniczyła w tworzeniu tzw. Living Lab na terenie województwa mazowieckiego.
W ramach działań przygotowawczych w listopadzie br. odbyło się spotkanie przedstawicieli FDPA i InGiPZ z przedstawicielami powiatu szydłowieckiego i władz Orońska, na którym omówiono możliwości współpracy.
Strona projektu:
Maintenance Page - RUSTIK (rustik-he.eu)
Funpage projektu:
LIVING LAB MAZOWIECKIE
Living Lab, jest częścią projektu Rural Sustainability Transitions through Integration of Knowledge for improved policy processes (RUSTIK) realizowanego w ramach programu ramowego UE - Horyzont Europa, dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej.
Biorąc pod uwagę rosnące wyzwania społeczne i ekologiczne, projekt przewiduje analizę obecnych wymogów adaptacyjnych i wsparcie skutecznych procesów tworzenia polityki wiejskiej. Projekt przyczyni się do zaawansowanego zrozumienia różnych funkcjonalności i cech obszarów wiejskich, jak również potencjałów i wyzwań związanych z obszarami wiejskimi.
Główne cele projektu to:
- wypracowanie solidnych ram metodologicznych dla funkcjonalnych obszarów wiejskich
- dostarczenie różnych zintegrowanych typów i źródeł baz danych
- wypracowanie ulepszonych strategii i podejść do zarządzania dla decydentów z obszarów wiejskich i zainteresowanych stron, podnoszących wartość tych obszarów oraz określenie metod oceny działywania na obszary wiejskie Projekt jest tworzony przez konsorcjum składające się z 31 instytucji działających w 12 państwach europejskich.
Relacja z I spotkania LIVING LAB
Relacja z II spotkania LIVING LAB
Relacja ze spotkania z p. mgr Katarzyną Kerneder-Gubałą
Relacja z III spotkania LIVING LAB
Relacja z IV spotkania LIVING LAB
FDPA wraz z Instytutem Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (IGiPZ PAN) są odpowiedzialni za tworzenie tzw. Living Lab na terenie województwa mazowieckiego.
W przypadku pytań prosimy o kontakt:
Prof. IGiPZ PAN, dr hab. Ewa Korcelli-Olejniczak – koordynator merytoryczny projektu
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN
Mail: eko@twarda.pan.pl; ewonia.korcelli@gmail.com
Karolina Witeska - Chmielewska
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
Biuro w Warszawie
Tel. 784 013 951
Mail: k.witeska@fdpa.org.pl
Witold Makulski
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
Kierownik biura terenowego w Radomiu
Tel. 690 911 630
Informacje dodatkowe:
Strona FDPA:www.fdpa.org.pl
Strona IGIZP: www.igipz.pan.pl
Strona projektu:MAINTENANCE PAGE - RUSTIK (RUSTIK-HE.EU)
Funpage projektu: (20+) RUSTIK | FACEBOOK